Plisy okienne to modne oraz bardzo praktyczne osłony, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z sukcesem zastępują firanki oraz tradycyjne zasłony. Są bardzo dyskretne, tym samym pasują do każdego wnętrza bez względu na jego aranżację. Dodatkowo dzięki zastosowaniu trwałych materiałów plisy są bardzo wytrzymałe i odporne. Aby jednak przez lata zachwycały swoim wyglądem należy zadbać o ich właściwą pielęgnację i czyszczenie. Podpowiadamy w jaki sposób skutecznie czyścić plisy okienne.

Regularne czyszczenie plis okiennych

Plisy podobnie jak pozostałe rodzaje rolet mogą stać się siedliskiem kurzu, roztoczy, a także bakterii. Tym samym wymagają regularnego czyszczenia. Przede wszystkim co najmniej raz w tygodniu należy dokładnie odkurzyć plisy. Można to zrobić między innymi za pomocą miękkiej szczoteczki lub też odkurzacza. Jednak doskonale sprawdza się także wilgotna ściereczka z mikrofibry.


Warto jednak zastanowić się jak czyścić rolety plisowane, kiedy znajduje się na nich większa ilość zabrudzeń, a także plamy. W sytuacji, kiedy czyszczenie plis na sucho nie jest wystarczające – wówczas należy zdecydować się na pranie na mokro. Plisy tworzone są z bardzo trwałych materiałów, które można bez problemu prać. Jednak pranie oraz czyszczenie plis okiennych powinno odbywać się tylko ręcznie. Pranie w pralce mogłoby mocno uszkodzić roletę.


Dlatego czyszczenie rolet plisowanych należy rozpocząć od ich demontażu. Najpierw jednak należy złożyć plisy. Następnym krokiem jest wypięcie dolnych zaczepów rolety. Wymaga to najczęściej wciśnięcia dwóch profili, a także delikatnego wysunięcia mocującego uchwytu dolnego ku górze. Uchwyt należy wyciągać do momentu, kiedy linka nie będzie już naprężona. Pamiętać należy także, aby proces zdejmowania rolet plisowanych był wykonywany bardzo ostrożnie. Co więcej uważać należy także na to, aby nie doszło do zgubienia najmniejszych elementów mechanizmu.

Niezawodne czyszczenie plis okiennych 

Zastanawiając się jak czyścić rolety plisy warto poszukiwać sprawdzonych rozwiązań. Plisy okienne należy prać tylko ręcznie, w temperaturze sięgającej maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Podczas prania warto korzystać tylko z łagodnych detergentów. W przypadku mocniejszych środków czyszczących może dojść do uszkodzenia materiału, a ponadto jego wybarwienia. W takiej sytuacji pojawić się mogą nieestetyczne plamy. Doskonale sprawdzają się jednak środki czyszczące przeznaczone do tkanin poliestrowych. Jednak można wybrać również zwykłe mydło w płynie.


Doskonałą metodą w zakresie prania plis okiennych jest włożenie ich do wody z detergentem w wannie lub też kabinie prysznicowej oraz zamoczenie materiału przynajmniej na piętnaście minut. Dzięki temu można usunąć nawet największe zabrudzenia, a ponadto odświeżyć materiał. Następnie należy wyprać tkaninę ręcznie, zachowując delikatność. Nie należy jednak zginać tkaniny, ani szorować jej szczotką, gdyż mogłoby to prowadzić do zniekształcenia rolety. Po zakończeniu prania ręcznego należy dokładnie spłukać zarówno pozostałości detergentu jak i resztek zabrudzeń. W tym celu można polać tkaniny strumieniem wody, na przykład ze słuchawki prysznicowej. Konieczne jest jednak wykorzystanie letniej wody, która nie doprowadzi do z uszkodzenia tkaniny.


Następnym krokiem jest suszenie rolet plisowanych. W tym celu należy wycisnąć materiał z nadmiaru wody, ściągając profile aluminiowe. Dodatkowo rolety plisowane suszyć należy zawieszając je na oknie. Dlatego najpierw konieczne jest ich zamontowanie. Należy zwrócić uwagę na to, aby w czasie zakładania plis nie doszło do poplątania sznureczków. Zazwyczaj rolety są suche po 12 godzinach.