Jak dobrać rozmiar rolety do okna? To pytanie, które zadaje sobie każda osoba po raz pierwszy zamawiająca rolety do swojego domu. Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, a od wymiarów produktu zależy, czy roleta sprawdzi się w swojej roli tak, jak tego od niej oczekujemy. Zatem jak dobrać roletę do okna? 

Rozmiary rolet materiałowych – wybór rolet do standardowego okna

Jeśli posiadamy okna standardowe, czyli w klasycznych, popularnych wymiarach, wystarczy, że sprawdzimy, jakie rozmiary rolet materiałowych są dostępne na rynku i dobierzemy je pod kątem rozmiaru konkretnego okna. Przykładowo, rolety mini występują w wariantach rozmiarowych od 130 cm wysokości oraz od 35 cm szerokości wzwyż. Oznacza to, że standardowe rozmiary rolet okiennych wystarczy dopasować do wymiaru okna, mierząc je tylko orientacyjnie. Wymiar rolety standardowej, podobnie jak rozmiary odzieży, dopasowuje się intuicyjnie, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami są na tyle wyraźne, że łatwo jest stwierdzić, który wymiar będzie zbyt duży, który zbyt mały, a który został stworzony z myślą o konkretnym oknie w standardowym rozmiarze. 

Jak dobrać rolety na zamówienie?

Nie zawsze mamy możliwość zakupienia gotowej rolety w standardowym rozmiarze. Zdecydowanie częściej wysokość i szerokość rolet dopasowuje się indywidualnie, czyli tworzy na zamówienie. Jak dobrać rolety niestandardowe? W tym przypadku wszystko zależeć będzie od rodzaju produktu. 

1. Jak dobrać rozmiar rolety mini, plisowanej lub zaciemniającej?

Taka roleta musi w pełni zakrywać szybę, ale jednocześnie nie powinna zasłaniać klamki okiennej. Szerokość rolet okiennych jest w tym przypadku równa szerokości szyby okiennej plus 3 – 6 cm. Do zmierzenia szerokości można wykorzystać rowki na ramie, które pojawiają się dzisiaj przy większości okien w okolicy około 2 cm od szyby. Natomiast wysokość odpowiednia dla tego typu rolet to wysokość skrzydła okna, tj. odległość od górnej listwy do dolnej listwy przyszybowej.

2. Jak dobrać rolety dzień noc?

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać rozmiar rolety dzień noc pokrywa się z pierwszą metodą mierzenia okien pod rolety, jednak warto podkreślić, że ich szerokość powinna uwzględniać położenie klamki okiennej. Co to znaczy? Najlepiej jeśli szerokości rolet okiennych dzień noc przewiduje około 0,5 cm przerwę od brzegu rolety do klamki. Wysokość takich rolet równa się odległości od górnej do dolnej listwy przyszybowej.

3. Jaki rozmiar rolety do okna wybrać w przypadku rolet wolnowiszących/ściennych?

Rolety ścienne wiesza się nie na ramie okiennej, ale nad wnęką okienną, dlatego to jej wymiary należy wziąć pod uwagę. Szerokość rolety to zatem szerokość wnęki plus 4 – 30 cm zapasu (roleta musi być przynajmniej odrobinę szersza niż wnęka). Z kolei długość rolety to wysokość wnęki plus mniej więcej 7 cm – taką wysokość ma z reguły mechanizm rolety. 

4. Jaki rozmiar rolety w kasecie?

Rolety w kasecie dopasowuje się do okien podobnie, jak modele dzień noc czy rolety mini. Warto uwzględnić jednak fakt, że sama kaseta zawsze poszerza nieco cały produkt – maksymalnie o około 4 cm. Może to wpływać na sposób otwierania skrzydła na oścież, dlatego należy brać ten fakt pod uwagę.

Jak widać, rozmiary rolet do okien można dobrać w bardzo prosty sposób. Wystarczy wiedzieć jedynie, w jaki sposób roleta montowana jest na oknie czy we wnęce. Jeśli dopilnujemy, aby jej szerokość była choć odrobinę większa niż sama szyba, materiał szczelnie odetnie światło wpadające do wnętrza, co szczególnie istotne znaczenie ma przy zakupie rolet zaciemniających.