Rolety wewnętrzne w kasecie są chętnie wybierane ze względu na swoją uniwersalność, wygodny montaż i atrakcyjny wygląd. Jednak przed wymianą osłony czy dokładnym myciem okien niekiedy zachodzi konieczność ich demontażu. Choć cała konstrukcja nie wydaje się być skomplikowana, czynność ta może okazać się trudniejszym zadaniem. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które zdecydowanie je ułatwią. Jak rozebrać roletę okienną w sposób prawidłowy?

Kiedy demontuje się roletę w kasecie?

Najczęściej powodem demontażu rolety w kasecie są generalne porządki w domu. Bez tego niemożliwe będzie dokładne umycie okien i ram okiennych. Na samej rolecie również zbiera się dużo kurzu. Zdejmuje się ją także w przypadku remontu. Podczas prac mogłaby się ubrudzić lub zniszczyć. Demontaż jest konieczny też w przypadku uszkodzenia mechanizmu, materiału rolety lub innych jej elementów. Wtedy trzeba wymienić ją na nowy model.

Jak zdjąć rolety w kasecie?

Przed demontażem rolety w kasecie należy sprawdzić, jak jest ona zamontowana. Wyróżnia się następujące sposoby montażu:

  • inwazyjny – przy użyciu śrub i wkrętów,
  • bezinwazyjny – za pomocą trwałej taśmy piankowej lub kleju.

Jeśli podczas oględzin zauważy się śrubki lub wkręty, należy przygotować narzędzia potrzebne do ich odkręcenia. W przypadku braku tych elementów nie trzeba korzystać z żadnych akcesoriów.

Jak zdjąć roletę przykręconą do ramy okiennej?

Planując demontaż rolety przykręconej do okna za pomocą śrubek lub wkrętów należy przygotować stabilną drabinkę bądź krzesło oraz wkrętarkę lub śrubokręt o odpowiedniej wielkości. Jeśli roleta wyposażona jest w prowadnice boczne, demontaż rozpoczyna się od tych elementów. Roletę trzeba zwinąć maksymalnie do góry, odkręcić śruby mocujące prowadnice boczne i delikatnie je ściągnąć. Wysuwając materiały z prowadnicy należy zachować szczególną ostrożność, by ich nie uszkodzić. Następnie można przystąpić do odpinania rolety. W tym celu odkręca się śruby lub wkręty z panelu mocującego, delikatnie odciąga roletę i zdejmuje ją na dół. Konieczne jest zachowanie ostrożności, by nie skaleczyć się ostrym kantem. Śruby mocujące warto odłożyć w bezpieczne miejsce, ponieważ mogą przydać się do kolejnego montażu.

Jak zdjąć roletę przyklejoną do ramy okna?

Przed demontażem rolety przyklejonej do ramy okiennej należy zaopatrzyć się w stabilną drabinkę lub krzesło i opcjonalnie w odrobinę benzyny ekstrakcyjnej lub innego delikatnego rozpuszczalnika ekstrakcyjnego. Przyda się także użycie sporej ilości siły. Jeśli roleta posiada prowadnice boczne, najpierw odkleja się te elementy. Całość zwija się maksymalnie do góry i zdecydowanym ruchem odrywa prowadnicę w taki sposób, by nie uszkodzić i nie pognieść materiału. Tkaninę należy wysunąć z szyny i zdjąć z okna. By zdemontować roletę trzeba poruszać nią lekko w obie strony w celu poluzowania kleju i gwałtownie pociągnąć do siebie. Jeśli roleta wciąż trzyma się ramy okiennej, można wpuścić kilka kropli rozpuszczalnika ekstrakcyjnego za kasetę i spróbować ponownie, gdy zacznie działać.

Podsumowanie

Demontaż rolety w kasecie może wydawać się skomplikowany, lecz trzymanie się kilku zasad usprawni przeprowadzanie czynności. Kluczowe jest sprawdzenie, czy rolety zamontowane są w sposób inwazyjny czy bezinwazyjny.