Okno w łazience zaczyna być już standardem w nowoczesnym budownictwie – co więcej, wcale nie jest oknem niewielkim. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala naturalnie doświetlić to wnętrze, a tym samym ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Poza tym, w łazience z oknem można trzymać też kwiaty, które pięknie dekorują taką przestrzeń. Problemem może okazać się jednak kwestia zapewnienia sobie prywatności. Zatem czym zasłonić okno w łazience, aby nie przyciemnić pomieszczenia, ale korzystać z niego w pełni komfortowo?

Okno w łazience – tak czy nie?

Wiele osób kupując gotowy projekt domu, zastanawia się dzisiaj, czy pozostawić, czy usunąć okno w łazience. Odpowiedni wystrój okien łazienkowych to skomplikowana kwestia. Z jednej strony takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przeszklenie pozwala cieszyć się światłem słonecznym, a także dogrzewać łazienkę promieniami słońca. Co więcej, dzięki oknu możemy hodować w pokoju kąpielowym żywą roślinność, która stanowi najlepszą dekorację każdej aranżacji. Okno umożliwia też swobodne wietrzenie pomieszczenia, a to chroni je przed rozwojem pleśni. O ile wizualnie nietrudno jest zaplanować ładny wystój okna łazienkowego, tak już w praktyce wcale nie jest to taki prosty temat. Kiedy w grę wchodzi okno łazienkowe zasłona musi być przecież odporna na działanie wilgoci, pary wodnej, a nawet na bezpośrednie zachlapania. Nie każdy materiał radzi sobie w takich warunkach. Poza tym, nie decydujemy się na okno w łazience po to, aby później całkowicie je zasłonić. Jakie opcje mamy więc do wyboru?

Rolety do łazienki z oknem

W większości pomieszczeń zasłaniamy okna zwykłymi roletami lub zasłonami. W przypadku łazienki taka opcja jest dostępna tylko wówczas, gdy okno zlokalizowane jest z dala od wanny czy prysznica. Co jednak, kiedy naszym problemem jest prysznic z oknem? W takich okolicznościach konieczne staje się sięgnięcie po rolety odporne na działanie wody i pary wodnej. Najlepsze będą te w kasecie, wolne od metalowych elementów podatnych na korozję. Roleta wodoszczelna dobrze sprawdzi się w trakcie kąpieli, a najpraktyczniejsza będzie ta plisowana. Plisy można podnosić i opuszczać od góry i od dołu, dzięki czemu łatwiej jest w pełni korzystać ze światła dziennego, a przy tym nie martwić się o własną prywatność. 

Zamiast rolet, żaluzje do łazienki

Okno w kabinie prysznicowej może zasłaniać także efektowna żaluzja, ale nie ta z metalu lub drewna, ponieważ oba materiały nie radzą sobie najlepiej w wilgotnym środowisku. Do łazienki z oknem najlepiej wybrać żaluzje z tworzywa sztucznego. Taka przesłona okienna będzie bardzo efektowna wizualnie, choć nieco trudna w utrzymaniu. Większość żaluzji z plastiku można czyścić jednak łagodnymi detergentami, co pozwoli zabezpieczyć je przed rozwojem drobnoustrojów.

Folie na okno łazienkowe

Decydując się na prysznic przy oknie, większość osób chce w pełni cieszyć się obecnością takiego przeszklenia. Aby wystrój okien łazienkowych był jednocześnie minimalistyczny i praktyczny, warto postawić na zwykłą folię samoprzylepną, która jednocześnie zasłania widok do wnętrza pomieszczania i przepuszcza światło. Wybór folii samoprzylepnych na okna łazienkowe jest bardzo duży, dlatego można z łatwością zaplanować z nimi dowolną aranżację. Jeszcze ciekawszą opcję stanowią folie statyczne, zwłaszcza jeśli posiadamy okno w prysznicu. Są one przyklejane do szyby bez kleju – jedynie za pomocą wody. Łatwo jest utrzymać je w czystości i usunąć bez żadnych śladów, kiedy nie są już potrzebne.