Rolety stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zarówno domu, jak i mieszkania. Są elementem wystroju okna oraz całego wnętrza, a przy tym pełnią praktyczne funkcje. Przed wyborem rolet, warto jest się dokładnie zastanowić, czego od nich oczekujemy. 

Istotne aspekty przy wyborze rolet do okien domu

Poszukując rolet, należy wziąć pod uwagę walory estetyczne, a przy tym kwestie funkcjonalne. Przede wszystkim warto pomyśleć, jaką przepuszczalność światła powinny mieć rolety. W zależności od pomieszczenia oczekujemy różnego natężenia światła naturalnego – w sypialni lepiej zastosować rolety mocno zaciemniające, tak aby światło słoneczne nie zakłócało snu, a w salonie dopuścić tego światła jak najwięcej.

Niezwykle ważnym aspektem jest kolor oraz wzór. Odcienie rolet powinny współgrać z kolorystyką pomieszczenia, w którym się znajdują. Dodatkowo kolory ciemne będą z natury przepuszczały mniejszą ilość światła, tak samo, jak rolety wykonane z grubych materiałów. Do pokojów, które powinny być mocniej naświetlone, warto wybrać jasne kolory oraz półprzezroczyste tkaniny.

Rolety wykonywane są z najróżniejszych materiałów – tekstylia, papier, bambus, aluminium, drewno, czy folia refleksyjna, która odbija promienie słoneczne. Podczas wybierania materiału należy zwrócić uwagę na aranżację pomieszczenia, tak aby te elementy nie stanowiły kompletnego przeciwieństwa.

Niemałe znaczenie ma także typ montażu danych rolet. Nasz dom możemy wyposażyć w rolety ścienne lub okienne. Dodatkowo część rolet wymaga wywiercenia dziur w ścianie lub oknie, jednak możliwy jest zakup rolet bezinwazyjnych, których montaż z kolei jest bardziej skomplikowany i wymaga dużej precyzji.

Rodzaje rolet

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się rolety dzień – noc. Ten typ rolet ułatwia regulowanie naświetlenia pomieszczenia, dzięki temu, że składają się z tkaniny zaciemniającej przeplatanej z materiałami prześwitującymi. Stanowią ciekawy element wystroju, świetnie prezentują się zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Są na tyle efektywne, że nie potrzeba dodawać zasłon, czy firan.

Jeśli chcemy uzyskać jak najwięcej prywatności, maksymalnie odciąć się od światła z zewnątrz, a także ochronić dom przed utratą ciepła, warto postawić na rolety zewnętrzne. Ten rodzaj rolet ma również właściwości wyciszające hałas, a przy wysokich temperaturach może ochronić nas przed upałami, zachowując niską temperaturę w pomieszczeniach. Rolety zewnętrzne pełnią również funkcję ochronną, skutecznie utrudniają, dostanie się złodzieja do wnętrza.

Rolety rzymskie mogą pełnić funkcję nowoczesnej firany. Jest to świetny wybór dla osób ceniących sobie estetykę. Znakomity element dekoracyjny stanowią falbany, w które wyposażone są te rolety, choć można znaleźć również takie, które nie posiadają tego elementu. Najczęściej wykonane są z delikatnych materiałów, dlatego też idealnie nadają się do salonu.

Rolety woalowe będą znakomicie prezentować się w kuchni. Podobnie, jak w przypadku rolet rzymskich, przypominają firany. Wykonane są z gładkich tkanin, dlatego też świetnie przepuszczają światło, a dodatkowo są łatwe w utrzymaniu, ponieważ pranie ich nie stanowi żadnej przeszkody.

Wybór rolet nie należy do najprostszych, ponieważ składa się na niego wiele aspektów. Należy dokładnie zastanowić się, czy chcemy zapewnić pomieszczeniu piękny wygląd, a rolety mają stanowić element dekoracyjny, czy też naszym celem jest odcięcie danego pokoju od świata zewnętrznego, uzyskanie pełnej prywatności oraz zaciemnienie pomieszczenia.