Niegdyś główną ozdobę okien stanowiły firany oraz zasłony. Współcześnie jednak coraz częściej zastępują je atrakcyjne i funkcjonalne rolety. Szczególnie popularne są zaś rolety dzień noc, które wyglądają niezwykle nowocześnie. Jednak jak czyścić rolety dzień noc, aby zachowały swój idealny wygląd, a jednocześnie nie uległy zniszczeniu? Warto zastanowić się także czym czyścić rolety dzień noc, aby usunąć wszystkie zabrudzenia, a jednocześnie przedłużyć żywotność rolet.

Domowe sposoby na czyszczenie rolet dzień noc

Precyzyjne czyszczenie rolety dzień noc pozwala na zachowanie jej atrakcyjnego wyglądu oraz przedłużenie żywotności. Należy jednak zachować dużą systematyczność w zakresie czyszczenia rolet, gdyż tylko regularne oczyszczanie zapobiegnie trwałemu odbarwieniu się tkaniny, a także pomoże usunąć osadzający się kurz oraz brud. Dlatego warto wycierać kurz z rolet przynajmniej raz w tygodniu. Regularne odkurzanie rolet za pomocą miękkiej szmatki, miotełki lub odkurzacza pozwoli także poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Co więcej wykorzystując odkurzacz można usunąć pyłki i zanieczyszczenia także z kasety. Odkurzacz jest również bardzo pomocny podczas usuwania kurzu ze szczelin mechanizmu rolet.

Jednak czym czyścić rolety dzień noc, kiedy na ich powierzchni pojawiają się plamy i zabrudzenia? Jednym z najbardziej skutecznych domowych sposobów na czyszczenie rolet dzień noc jest wykorzystanie zwykłej gumki do ścierania. Jest ona bardzo pomocna zwłaszcza podczas usuwania stosunkowo niewielkich plam. Opcjonalnie wykorzystać można także ściereczkę z mikrofibry.

Szybkie i skuteczne czyszczenie rolet dzień noc

Rolety dzień noc zbudowane zostały w taki sposób, który uniemożliwia ich czyszczenie w pralce. Mogłoby to spowodować nie tylko trwałe odbarwienia, lecz także uszkodzenie tkaniny. Dlatego czyszczenie rolet dzień noc opiera się przede wszystkim na myciu za pomocą miękkiej i wilgotnej ściereczki. Cały proces należy wykonywać ręcznie, aby był on w pełni bezpieczny dla rolet. Wykonując czyszczenie rolety na mokro należy zadbać o to, aby roleta znalazła się w pozycji pionowej na oknie. Nie zaleca się natomiast demontażu, gdyż mógłby on doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Wilgotna ściereczka sprawdzi się nie tylko w przypadku usuwania kurzu i drobnych zanieczyszczeń, lecz również uciążliwych plam. Warto ponadto unikać stosowania detergentów. Niektóre środki czyszczące mogłyby doprowadzić do odbarwienia tkaniny lub jej uszkodzenia. Podczas czyszczenia ściereczką należy zadbać o to, aby nie dochodziło do marszczenia się delikatnej tkaniny. Co więcej ruchy ściereczką należy wykonywać zgodnie z kierunkiem włókien rolety. Dzięki temu z łatwością usunąć można wszystkie zanieczyszczenia, a jednocześnie nie doprowadzić do uszkodzenia materiału. Po zakończeniu mycia konieczne jest pozostawienie rolety do wyschnięcia w rozwiniętej pozycji.

Większość rolet dzień noc wykonana jest z syntetycznej tkaniny, jaką jest poliester. Gwarantuje to odporność na wilgoć, a także promieniowanie słoneczne. Należy jednak zadbać o to, aby po czyszczeniu roleta mogła swobodnie wyschnąć. W ten sposób zapobiega się rozwojowi pleśni, a także bakterii. Jest to niezbędne zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka, w których zazwyczaj panuje wyższy poziom wilgotności. Natomiast w przypadku, kiedy na roletach dzień noc pojawi się pleśń lub też grzyb, wówczas niezbędne jest skorzystanie ze specjalistycznego środka czyszczącego. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić rolety oraz nie wybarwić materiału.