Czy istnieją rolety bez wiercenia? Tak zwany montaż bezinwazyjny rolet cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala korzystać z funkcjonalnej przesłony okiennej nawet w wynajmowanym mieszkaniu. Zakładanie rolet bez wiercenia jest łatwe i nie wymaga dysponowania żadnymi narzędziami. Pozostawia też dużą swobodę, jeśli chodzi o częste zmienianie typu czy chociażby koloru rolety materiałowej. Jakie rodzaje rolet bez wiercenia mamy do wyboru? Jak zamontować rolety bezinwazyjne?

Rolety na okna bez wiercenia – rodzaje

„Roleta montaż bezinwazyjny” – to hasło często wyszukiwane przez osoby, które nie mogą zamontować rolet na stałe, na przykład ze względu na fakt, że jedynie wynajmują od kogoś dane mieszkanie. Co ważne, wyróżniamy kilka typów mocowań bezinwazyjnych. Najlepiej znane to:

  1. Rolety na uchwyty – posiadają listwę z wałkiem, na który nawinięty jest materiał. Są montowane za pomocą haczyków, zakładanych na skrzydło okienne. Haczyki te nie wpływają na system otwierania i zamykania okna. Uchwyty przy takich roletach nie niszczą również ramy okiennej. Jak zamontować rolety bez wiercenia? Wystarczy założyć je na skrzydło okienne i zabezpieczyć całą konstrukcję dołączoną taśmą montażową. 
  2. Rolety na taśmę dwustronną – mocowanie bezinwazyjne rolet może polegać również na przyklejeniu listwy lub kasety do ramy okiennej. O skuteczności takiego montażu decyduje sposób przygotowania powierzchni pod klejenie – rama musi być czysta i odtłuszczona. Mocowanie bezinwazyjne również w tym przypadku nie wymaga korzystania z żadnych narzędzi. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość przyklejenia rolety na dowolnej wysokości. Montaż na taśmę dwustronną poleca się zwłaszcza przy oknach nieotwieranych lub dzielonych poziomo.  

A czy istnieją rolety zewnętrzne bez wiercenia? Owszem, również w tym przypadku ich instalacja opiera się głównie na możliwości przyklejenia kasety do ramy okna. 

Jak montuje się rolety bez wiercenia?

Montaż rolet bez wiercenia wygląda nieco inaczej w zależności od wybranego typu rolety. Modele kasetowe przykleja się do ramy okiennej, a modele na tak zwany klik zakłada się na skrzydło okna za pomocą haczyków, niekiedy dodatkowo podklejanych taśmą samoprzylepną. Ponieważ rolety na okna bez wiercenia to najczęściej rolety mini, warto przeanalizować montaż bezinwazyjny właśnie na tym przykładzie. W większości przypadków instrukcja montażu obejmować będzie:

1. Rozpakowanie pudełka i sprawdzenie, czy wszystkie potrzebne elementy zostały dołączone.

2. Zapoznanie się z całą instrukcją, aby móc podzielić montaż na poszczególne etapy.

3. Umycie i odtłuszczenie ramy okiennej.

4. Połączenie haczyków z bokami rolet.

5. Przełożenie żyłki (stabilizuje materiał wzdłuż ramy okna) przez bok rolety.

6. Montaż rolety do boków i zawieszenie całego mechanizmu na skrzydle okiennym.

7. Zamocowanie żyłki w listwie obciążającej i sprawdzenie jej napięcia (nie może być luźna).

Bardzo podobnie wygląda też bezinwazyjny montaż rolet w kasecie. W tym przypadku dodatkowo do ramy okiennej przykleja się również prowadnice, które trzymają materiał na właściwym miejscu, kiedy okno jest uchylone (zastępują żyłki). Przed przyklejeniem prowadnic i kasety, warto zaznaczyć na ramie miejsca montażu, aby całość była równa i działała bez zarzutu.

Bezinwazyjny montaż rolet to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają wszystkie osoby, które nie mogą lub nie chcą nawiercać ram okna czy ścian. Montaż bez wiercenia odbywa się szybko i nie wymaga korzystania z wiertarki ani innych urządzeń – bez problemu poradzi z nim sobie zatem dosłownie każda osoba.