Montaż rolet zewnętrznych lub wewnętrznych wiąże się z tym, że po czasie mechanizm może ulec pewnym uszkodzeniom. Jak tego uniknąć? To proste. Wystarczy kupić osprzęt od renomowanego producenta, a ryzyko usterki zostanie zredukowane do minimum. Dowiedz się, jak naprawić uszkodzone rolety na własną rękę. Poniżej znajdziesz też informacje o najpopularniejszych usterkach.

Usterki mechaniczne rolet – dlaczego występują?

Elementy mechaniczne systemów rolet zużywają się po czasie. To w pełni naturalne zjawisko, które może być przyczyną usterek, które wymagają naprawy. Niektóre uszkodzenia rolet mogą wynikać z innych czynników:

  • nieprawidłowy montaż systemu,
  • szarpanie w trakcie podnoszenia i opuszczania rolet ręcznych,
  • użytkowanie rolety niezgodnie z przeznaczeniem wskazanym przez producenta.

Najpopularniejsze usterki rolet to m.in. uszkodzenie uchwytów mocujących, materiału osłony, taśmy lub linki sterującej, mechanizmu zwijającego i wiele innych. Niektóre problemy techniczne można rozwiązać samodzielnie, bez konieczności wzywania eksperta z serwisu.

Jak naprawić uszkodzoną roletę na własną rękę?

Dość częstą usterką rolety jest popsucie się zwijacza. Jeśli podczas rozwijania lub zwijania rolety pojawiają się jakiekolwiek problemy, warto przeanalizować stan techniczny tego elementu eksploatacyjnego. W tym celu wystarczy otworzyć obudowę zwijacza i sprawdzić źródło problemu. Często zdarza się, że powodem niepoprawnej pracy jest podwinięta linka, którą wystarczy wyprostować.

Pamiętaj! Jeśli uszkodzeniu ulegnie jakikolwiek element wewnętrzny zwijacza i konieczna jest jego wymiana, zamów oryginalne części od autoryzowanego dystrybutora lub producenta. Dzięki temu zyskasz pewność, że naprawa rolety przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

Wymiana zwijacza rolety

  1. Zdemontuj obudowę zwijacza i mechanizm. W tym celu trzeba otworzyć mechanizm i zabezpieczyć linkę. Po rozwinięciu trzeba przeciąć blokadę linki i przypalić końcówkę zapalniczką (to zapobiega rozwarstwianiu się materiału).
  2. Sprawdź nowy zwijacz, czy jest w 100% sprawny i nadaje się do montażu.
  3. Wprowadź zdjętą linkę do nowego zwijacza, np. przy pomocy śrubokręta.
  4. Połącz końcówki linki ze sobą w taki sposób, aby miejsce łączenia było blokadą.
  5. Zdejmij blokadę zwijacza i nawiń linkę.
  6. Zamknij obudowę zwijacza i zamontuj go w mechanizmie rolety.

Wymiana uchwytów i zaczepów mocujących

Jeśli dojdzie do uszkodzenia plastikowych elementów montażowych rolety wewnętrznej, konieczna jest ich wymiana na nowe. W tym celu musisz zaopatrzyć się w oryginalne akcesoria montażowe od producenta, a następnie:

  1. Zdemontuj całą roletę z okna – wystarczy zdjąć mechanizm z uchwytów.
  2. Usuń haczyki z miejsc montażowych i wyciągnij urwane uchwyty.
  3. Wsuń nowe zaczepy na miejsca montażowe i załóż roletę.

Pozostałe uszkodzenia rolet

Samodzielnie możesz naprawić uszkodzony sznurek zarówno w rolecie z kasetą, jak i bez niej. Wystarczy, że masz podstawowe narzędzia serwisowe (śrubokręt, zapalniczka), a bez problemu poradzisz sobie z prostymi usterkami.

Sytuacja komplikuje się w przypadku nowoczesnych rolet zewnętrznych sterowanych elektronicznie. Usterki takich mechanizmów, choć z pozoru proste do naprawy, mogą wymagać interwencji specjalisty. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej skontaktuj się z ekspertem. W przeciwnym razie możesz uszkodzić roletę.