Montaż moskitiery okiennej lub drzwiowej to doskonały sposób na ochronę nieruchomości przed nieproszonymi goścmi, czyli owadami i innymi insektami pochodzącymi z zewnątrz. Osoby, które inwestują w ramkowe moskitiery okienne powinny wiedzieć, czy takie elementy trzeba zdejmować z okien zimą. Sprawdź krótki poradnik i dowiedz się, jak dbać o domowe moskitiery w miesiącach zimowych.

Moskitiery okienne i drzwiowe a zima – zdejmować je czy nie?

Nowoczesne moskitiery okienne i drzwiowe są wykonane z wyjątkowo trwałych i odpornych na zewnętrzne czynniki materiałów. Jeśli system jest zamontowany przez producenta na stałe – nie ma konieczności zdejmowania moskitier na sezon zimowy.

Kiedy jednak pojawia się możliwość ich zdjęcia – warto to zrobić? Dlaczego? Chociażby ze względu na ochronę ramy moskitiery przed uszkodzeniami wynikającymi z oddziaływania wyjątkowo niskich temperatur zewnętrznych. Niektóre czynniki mogą z czasem negatywnie wpływać na stan zamontowanego akcesorium, np. zanieczyszczenia z jezdni, skrajnie niskie lub wysokie temperatury, a także deszcz.

To oznacza, że zdejmowanie moskitier na zimę jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeśli chcesz zadbać o ich doskonały stan utrzymujący się przez wiele lat użytkowania. W miesiącach zimowych owady raczej są nieaktywne, dlatego moskitiery są wtedy zbędne. Można je zdjąć, umyć i schować w bezpieczne miejsce aż do nadejścia sezonu wiosennego.

Zdejmowanie moskitiery na zimę – jak to zrobić dobrze i bezpiecznie?

Jeśli zdecydujesz się na demontaż moskitiery okiennej i drzwiowej przed sezonem zimowym, pamiętaj o kilku czynnościach, dzięki którym zachowasz poszczególne elementy w perfekcyjnym stanie. 

  1. Zdjętą moskitierę najlepiej umyć w wannie z wodą rozmieszaną z odrobiną detergentu myjącego. W ten sposób pozbędziesz się z jej powierzchni zanieczyszczeń, które wchłonęła ze środowiska na zewnątrz.
  2. Wypłucz dokładnie umytą moskieterę, a następie pozostaw do pełnego wyschnięcia. Kiedy będzie już sucha, możesz ją schować przy wcześniejszym zabezpieczeniu powierzchni moskitiery, np. folią stretch.

Procedura demontaż i pielęgnacji moskitier nie jest trudna i warto wykonywać te czynności co roku. Dzięki temu zainstalowany system posłuży Ci znacznie dłużej.

Kiedy powiesić ponownie zdjętą moskitierę?

Jeśli zdejmiesz moskitiery na zimę, musisz też wiedzieć, kiedy założyć je ponownie. Warto to zrobić chwilę przed rozpoczęciem astronomicznej wiosny lub na pierwsze cieplejsze dni po zimie. W ten sposób unikniesz ryzyka, że niechciane owady i robaki przedostaną się do wnętrza Twojego domu lub mieszkania.

Jeśli zamontujesz moskitiery zbyt późni, prawdopodobnie będziesz mieć spory problem z owadami w domu, które po zimie szukają nowych miejsc do osiedlenia. Unikaj też sytuacji, w której zamontujesz zdjęte moskitiery zbyt wcześnie. Wiosenne przymrozki mogą spowodować, że ramy moskitier ulegną szbyszej eksploatacji.

Pamiętaj, że prawidłowy montaż, eksploatacja oraz czyszczenie moskitiery to gwarancja, że system posłuży Ci przez wiele lat bez ryzyka uszkodzenia.