Przygotowując się do zakupu rolet na okno, w pierwszej kolejności rozważamy praktyczne strony zakupu. Rolety wewnętrzne zwykle zabierają, choćby minimalnie, powierzchnię światła okna, a to znaczy, że w zależności od techniki montażu zabierają również światło. Będzie miało to znaczenie szczególnie w małych pomieszczeniach. Kolejną wątpliwość budzi zawsze technika otwierania okna z roletą. Czy otwieranie okna będzie nadal tak wygodne jak dotychczas, czy też roleta zmieni wszystko?

Czy rolety wewnętrzne ograniczają otwieranie okna? 

Problemów z otwieraniem okna wyposażonego w rolety wewnętrzne można łatwo uniknąć, wybierając po prostu optymalną wersję tego udogodnienia. Bardzo dużo zależy tu od typu montażu rolet do płaszczyzny okna. Najwięcej problemów z otwieraniem okna przysparzają rolety, które montuje się bezpośrednio do skrzydła okiennego. Ponieważ bardzo często odstają one od ramy okiennej, szczególnie w przypadku ciasno osadzanych okien, mogą ograniczać pełny zakres ruchu skrzydła okien. 

Aby uniknąć wszelkich problemów z codziennym otwieraniem okna, warto zdecydować się na taki model rolet wewnętrznych, które montuje się w sposób inwazyjny do sufitu nad oknem lub do ściany w bezpośredniej bliskości ramy okiennej. Tego rodzaju montaż inwazyjny łączy się jednak z utworzeniem w ścianach dziur, które jednak w przypadku wprowadzania zmian stosunkowo łatwo wypełnić zaprawą. 

Jakie rolety wewnętrzne wybrać?

Najpopularniejsze rolety, przede wszystkim z uwagi na swoją cenę, to rolety montowane bezpośrednio na skrzydle okna. Ponieważ to właśnie one bardzo często odstają od ramy, mogą sprawić, że nie będzie można otworzyć okna w pełnym zakresie. Jednak ograniczenie to nie musi stanowić poważnego problemu a z pewnością pozwala na cały czas komfortowe użytkowanie rolety i okna. 

Rolety wewnętrzne przybierają także formę rolety w kasecie przestrzennej. Zamontowana do skrzydła okna kaseta nie odstaje w takim stopniu jak wersja poprzednia, chociaż w przypadku, gdy okno znajduje się we wnęce, problem z jego otwieraniem na oścież może powstać. Rolety wewnętrzne montowane poprzez kasetę przestrzenną mogą odstawać od ramy okiennej na ok. 65 mm, natomiast rolety w kasecie płaskiej odstają na ok. 35 mm. Zarówno jeden model jak i drugi jest równie funkcjonalny oraz estetyczny, warto jednak wcześniej zweryfikować technikę montażu pod kątem komfortu otwarcia okna. 

Najmniej ograniczeń związanych z otwieraniem okna przy zastosowaniu rolet wewnętrznych sprawiają plisy, którem montuje się bezpośrednio do szyby okna. Nie posiadają one kasety, a w zamian boczne prowadnice. Przylegają one ściśle do szyby, nie blokując jednak zakresu otwarcia okna.

Wybierając optymalne dla siebie rolety wewnętrzne warto zacząć od zapoznania się z parametrami technicznymi wszystkich rodzajów rolet wewnętrznych. Zwłaszcza, gdy kupuje się je w sklepach do samodzielnego montażu.