Rolety nie są wyłącznie osłonami, które chronią nas przed słońcem, ale również częścią dekoracji w danym pomieszczeniu, dlatego też wybraniu właściwego ich rodzaju nierzadko poświęcamy sporą ilość czasu oraz uwagi. Jedną z najbardziej istotnych decyzji, jakie należy wówczas podjąć, będzie to, czy dokonać wyboru klasycznej, gładkiej osłony, czy też może kupić coś mniej typowego – chociażby wzorzyste rolety. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie – czy warto, jest wybrać rolety okienne wzorzyste?

Rolety a zasłony i firany

Rolety mające wzory mogą być przepiękną dekoracją w każdym wnętrzu. Niemniej jednak same w sobie są one na tyle dekoracyjne, iż nie będą zdecydowanie współgrały z zasłonami czy też z firanami, dlatego warto je wybrać tylko wówczas, kiedy będą one stanowiły jedyną osłonę na okna. W wypadku kiedy zaplanujemy połączenie rolet z delikatnymi zasłonkami albo gustowną firanką, lepiej będzie postawić na nierzucającą się od razu w oczy, stonowaną roletę bez żadnych dodatkowych wzorów. W przeciwnym razie całość wystroju będzie przytłaczająca i niespójna.

Rolety w pokoju dla dziecka

Bezsprzecznie rolety mające wzory sprawdzają się w pokojach z przeznaczeniem dla dzieci. Osłona w kucyki, misie, samochody, samoloty czy też postaci z ulubionych bajek nie tylko przypadnie do gustu maluchom, ale z pewnością zostanie ona doceniona również przez ich rodziców. Na roletach tego rodzaju zabrudzenia są mniej widoczne, zatem nawet jeżeli w ferworze zabawy materiał zostanie pomalowany za pomocą kredek czy pisaków albo znajdą się na nim odciski rączek, roleta ciągle będzie się estetycznie prezentowała. Ponadto istnieją spore szanse, iż plamy nie będą zauważane przez osoby postronne. W wypadku pokoju dla dziecka warto jest dokonać wyboru mini rolet – są one stosunkowo tanie i łatwe do zamontowania, dlatego też w momencie, gdy nasza pociecha urośnie i wzór nie będzie już spełniał jej oczekiwań, bez przeszkód będzie można dokonać wymiany osłony na zupełnie nową.

Rolety a wymiary pomieszczenia

Rozważając zakup wzorzystych rolet, trzeba także brać pod rozwagę wymiary pomieszczenia, w którym mają być one założone. W małych wnętrzach niezalecane jest zakładanie osłon ze sporymi wzorami – podkreśla to niepotrzebnie niewielki metraż. W takim pokoju dobrze wyglądać będą jednak rolety w delikatne, drobne wzory, które podkreślą przytulny charakter pomieszczenia. W niskim pokoju śmiało, można za to zakładać zasłony w pionowe paski, gdyż te sprawią, iż optycznie zyska on na wysokości.

Wzorzyste rolety – czy to dobre rozwiązanie?

Jak można zauważyć, wzorzyste rolety mają sporo zalet. Są przede wszystkim świetną ozdobą w pomieszczeniu, o ile zestawi się je z gładkimi dodatkami. Warto zamontować je w pokoju dziecięcym, konsultując wcześniej z pociechą wybrany wzór (np. nadruk z bohaterem z bajki). Podczas wybierania tego typu rolet, należy także mieć na względzie wymiary pomieszczenia. Zbyt duże wzory, mogą przytłoczyć niewielkie pomieszczenie, niemniej jednak w przypadku dużego metrażu, sprawdzą się idealnie.