Rolety zewnętrzne coraz częściej pojawiają się w projektach nowych domów. Nic w tym dziwnego, bowiem korzystanie z nich ma wiele zalet praktycznych, a szeroki wybór typów i kolorów rolet sprawia, że mogą one bardzo efektownie dopełniać nowoczesne elewacje. Ile kosztują rolety zewnętrzne i dlaczego warto pomyśleć o takiej inwestycji?

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Większość osób wie, jakie zalety mają tradycyjne rolety wewnętrzne. Dzięki nim możemy swobodnie regulować ilość światła w pomieszczeniu i zapewniać sobie pełną prywatność. Rolety zewnętrzne mają jeszcze więcej atutów. Po, pierwsze zwiększają bezpieczeństwo, gdyż trudniej jest sforsować okno z takim pancerzem bez narobienia przy tym sporego hałasu. Po drugie, rolety zewnętrzne stanowią dodatkową barierę akustyczną i termiczną. Ułatwiają kontrolowanie temperatury w mieszkaniu latem, a zimą utrzymują ciepło w pomieszczeniach. Co ciekawe, niektóre rolety zewnętrzne posiadają dodatkowo zwijaną moskitierę, która świetnie sprawdza się w trakcie letnich wieczorów. 

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Cena rolet zewnętrznych będzie różniła się nie tylko w zależności od ich typu, ale także od wielkości okna czy od kosztów montażu. Duże znaczenie będzie miał również wybrany rodzaj mechanizmu, wpływający na komfort obsługi takiej przesłony. Ile kosztują zatem – przeciętnie – różnego rodzaju rolety zewnętrzne?

Rolety naokienne 

Rolety naokienne mogą być zabudowane, montowane bez zabudowy, montowane od wewnątrz lub na zewnątrz. Co ważne, nadają się zarówno do nowo powstających, jak i do starych budynków, choć w tym drugim przypadku decyzję o montażu trzeba podjąć przy wymianie stolarki okiennej. Takie rolety kosztują średnio około 160 zł za model aluminiowy, a 150 zł za model PCV.

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe montuje się na elewacji, zarówno na domach w stanie surowym, jak i tych wykończonych. Są zbudowane ze skrzynki, która mieści pancerz i cały mechanizm. Skrzynki przykręca się do muru lub we wnęce okiennej. Ich wadą jest widoczność na elewacji i podatność na zabrudzenia. Cena modelu z PCV to minimum 160 zł, a cena modelu aluminiowego od 170 zł w górę.   

Rolety podtynkowe

Rolety zewnętrzne podtynkowe prezentują się najbardziej estetycznie, ale decyzję o ich montażu trzeba podjąć bardzo wcześnie, ponieważ są przykręcane do odpowiednio ukształtowanego nadproża. Kaseta rolet jest niewidoczna, a elewacja wokół okna całkowicie gładka. Rolety podtynkowe można zastosować jedynie w nowym budownictwie. Cena takiego modelu to co najmniej 150 zł. 

Rolety RKS 

Rolety RKS zbudowane są ze skrzynki, która wchodzi w miejsce nadproża okna. Oznacza to, że również nadają się tylko do nowo powstających budynków, a ich montaż trzeba przewidzieć w projekcie. Rolety tego typu mają ceramiczną lub plastikową obudowę i dodatkowe wzmocnienia z drutu zbrojeniowego. Są droższe niż pozostałe modele – ich ceny startują od 170 zł wzwyż. 

Rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe są wzmocnione, dzięki czemu zapewniają lepszą ochronę przed ingerencją osób niepowołanych. Oznacza się je symbolami od RC1 do RC6, przy czym ten ostatni to najwyższy poziom ochrony. Ich cena jest proporcjonalnie wyższa. Najprostszy model sterowany ręcznie kosztuje od 200 zł, natomiast przy sterowaniu elektrycznym cena wzrasta do poziomu nawet 700 zł (i więcej).

Wskazane ceny to ceny minimalne dla rolet ze sterowaniem ręcznym. W przypadku wyboru mechanizmu elektrycznego, koszt rolety znacząco się podnosi. Trudno znaleźć modele tańsze niż te w cenie około 700 zł za roletę.