Rolety rzymskie łączą w sobie funkcjonalność rolet, a jednocześnie wysokie walory dekoracyjne zasłon. Tym samym mogą się znaleźć zarówno w kuchni, salonie czy też w sypialni. Ze względu na to, że rolety rzymskie wykonane są z materiału – konieczne jest ich regularne pranie. Jeśli zatem zastanawiasz się jak prać rolety rzymskie powinieneś przeczytać ten poradnik.

Najlepsze metody prania rolet rzymskich

Wiele osób zastanawia się jak prać rolety rzymskie, aby nie uległy one zniszczeniu, a jednocześnie aby skutecznie usunąć z nich wszystkie zabrudzenia. Niektórzy zastanawiają się również czy rolety rzymskie można prać czy też proces ten mógłby doprowadzić do ich zniszczenia. Najczęściej usuwanie suchych zabrudzeń nie jest kłopotliwe, natomiast uporczywe plamy mogą być dużym wyzwaniem. Rolety rzymskie tworzone są z tworzyw, które strukturą przypominają firany lub zasłony. Dlatego najczęściej można je prać w pralce, a następnie prasować. Ważne jest jednak, aby wcześniej zapoznać się ze szczegółowymi zaleceniami producenta, gdzie odnaleźć można zasady dotyczące czyszczenia.

W przypadku niewielkich zabrudzeń rolet rzymskich, a także zalegającej na nich warstwie kurzu można wykonać pranie na sucho. Najlepiej tego typu zabieg realizować w słoneczny dzień. Dzięki temu z łatwością będzie można zauważyć wszystkie zabrudzone miejsca, które wymagać będą czyszczenia. Aby oczyścić rolety rzymskie z pyłów nie trzeba decydować się na ich demontaż. Niezbędne jest jednak, aby pranie rolet na sucho wykonywać bardzo delikatnie, by w ten sposób nie uszkodzić konstrukcji, a także nie doprowadzić do naderwania mocowań. Aby skutecznie usunąć kurz z rolet można wykorzystać szmatkę, szczotkę lub odkurzacz. Najwygodniej będzie jednak skorzystać z odkurzacza. Zapewni to szybkie i precyzyjne czyszczenie. Natomiast sucha szmatka wykonana z mikrofibry skutecznie usunie kurz w trudno dostępnych miejscach.

Szybkie pranie rolet rzymskich

Pranie rolet rzymskich można realizować w pralce automatycznej lub w pralni chemicznej. Jednak przed umieszczeniem rolety w pralce należy je zdemontować. Wcześniej zatem warto zapoznać się z instrukcją jak zdjąć roletę rzymską do prania. Co więcej w instrukcji odnaleźć można również informacje producenta na temat tego czy rolety rzymskie można prać w pralce. Jednak większość modeli jest dostosowana do tego sposobu oczyszczenia.

Pranie rolet rzymskich wymaga wcześniejszego demontażu mechanizmu rolet, aby w ten sposób uzyskać płaty tkaniny, które nie będą posiadać żadnych elementów konstrukcyjnych. Po zdjęciu rolety należy wybrać odpowiedni detergent, temperaturę prania, a także sposób suszenia. Najczęściej wszystkie te informacje odnaleźć można na metce lub w instrukcji użytkowania. Co ważne pranie rolet rzymskich nie powinno kończyć się ich wirowaniem. Mogłoby to spowodować trwałe zagniecenia na powierzchni materiału. Przestrzegając zaleceń na metce można uzyskać nieskazitelnie czyste rolety, które nie będą zmechacone ani uszkodzone. Najczęściej jednak warto wybierać stosunkowo delikatne detergenty, a także niską temperaturę prasowania. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia. Bardzo popularne jest również chemiczne pranie rolet rzymskich cena którego jest stosunkowo niewielka.

Niekiedy spotkać się można z informacją na metce, że pranie rolet na mokro nie jest wskazane. Wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie czyszczenie rolet w pralni chemicznej. Warto zatem regularnie odświeżać swoje  rolety rzymskie jak je prać i w jakiej temperaturze – zależy to od rodzaju tkaniny i wskazań producenta.