Zamówienie rolet w sklepie internetowym to korzystne rozwiązanie i możliwość idealnego dopasowania produktu do własnych potrzeb. Jednak niezależnie od tego, czy zamawiamy rolety stacjonarnie, czy online, musimy znać ich dokładny wymiar. Każda roleta ma swój specyficzny charakter, dlatego pod każdą z nich okno trzeba zmierzyć nieco inaczej. Jeśli popełnimy błąd, przesłona może nie zakrywać całego światła okna, a kaseta może uniemożliwiać pełne otwarcie skrzydła. Jak więc prawidłowo wymierzyć okno do różnych rolet?

Jak samodzielnie wymierzyć okno do rolet?

 Z wymierzeniem okna pod konkretny rodzaj rolety poradzi sobie każdy, nawet jeśli nie należy do grona majsterkowiczów. W przypadku problemów warto obejrzeć instrukcje graficzne czy nawet nagrania wideo. Niezbędne będą także pewne akcesoria, w tym kilkumetrowa miara, ewentualnie centymetr krawiecki. Warto zapoznać się także z fachowym nazewnictwem poszczególnych części okna, aby lepiej rozumieć instrukcje w formie pisemnej. Zanim przystąpimy do mierzenia okna pod roletę, musimy dowiedzieć się jeszcze w jaki sposób jest ona montowana i jak pracuje na oknie. Z reguły sprzedawcy podpowiadają, jak zmierzyć okno pod konkretny rodzaj rolety – należy stosować się do ich wskazówek krok po kroku.

Jak zmierzyć okno do mini rolety?

Mini rolety są bardzo popularne z uwagi na swoją prostotę, funkcjonalność i przystępną cenę. Są też bardzo łatwe w montażu, dlatego większość osób zajmuje się tym samodzielnie, nie zleca instalacji rolety fachowcom, ani nie kupuje rolet wraz z usługą montażu. Przed zakupem mini rolety musimy pobrać z okna dwa wymiary – długość i szerokość. Długość to w tym przypadku odległość między górną a dolną krawędzią ramy, czyli długość całego skrzydła. Szerokość to z kolei szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi. Szerokość tych ostatnich to najczęściej mniej więcej 2 cm.

Jak zmierzyć okno pod rolety rzymskie?

Rolety rzymskie pracują nieco inaczej niż rolety mini czy rolety dzień-noc. Materiał nie jest tu nawijany na wałek, lecz ściągany sznureczkami w efektowne fałdy. Co więcej, taka roleta najczęściej montowana jest nad wnęką okienną lub pod sufitem, a nie na skrzydle. Okno pod takie rolety również mierzymy więc nieco inaczej. Potrzebujemy szerokości i wysokości całej wnęki okiennej, czyli odległości od parapetu do górnej krawędzi. Do tego wymiaru dodajemy jeszcze około 30 cm na długość, by okno mogło swobodnie otwierać się po podniesieniu rolety oraz 10-20 cm na szerokość (dla odpowiedniego efektu wizualnego i zaciemnienia).

Jak mierzyć okno do rolety w kasecie?

Rolety w kasecie to estetyczna, łatwa w utrzymaniu wersja przesłony okiennej. W takich modelach tkanina zwija się i chowa w specjalnej skrzynce, którą przykręca się na przykład do ramy okiennej. Kaseta nie ma większego wpływu na długość rolety, ale już na szerokość tak, jeśli współpracuje z prowadnicami płaskimi, a nie żyłkowymi. Takie prowadnice przykleja się do listew przyszybowych, dlatego szerokość rolety z kasetą to szerokość szyby plus szerokość dwóch listew. 

Jak mierzyć okno pod rolety plisowane?

Jeśli kupujemy rolety plisowane montowane inwazyjnie (na wkręty do listwy przyszybowej), musimy zmierzyć szerokość szyby okiennej wraz z uszczelkami, a następnie odjąć od otrzymanego wyniku 3 mm. W taki sam sposób mierzymy wysokość szyby. Przy montażu bezinwazyjnym – za pomocą zaczepów – okno mierzymy wraz z listwami przyszybowymi, co znaczy że szerokość rolety to szerokość szyby plus około 4 cm, a wysokość to całkowita wysokość ramy.