W dawnych czasach, podstawą w każdym domu (a dokładnie w oknach) były firany razem z zasłoną. Społeczeństwo intuicyjnie decydowało się na wybór takich właśnie elementów. Trend ten utrzymywał się bardzo długo. Jeszcze w XXI wieku znaleźć można wiele domów, decydujących się na takie ustawienie. Tylko że to zmienia się. Ludzie szukają nowoczesnych rozwiązań. Ciekawe pomysły na firanki zostają zastąpione nowoczesnymi roletami, jakie można umieszczać na zewnątrz i wewnątrz.

Rolety w miejsce firanek

Fikuśne firanki coraz częściej odchodzą do lamusa, ustępując roletom. Nie ma problemu z dostępnością tych drugich, ponieważ można zakupić je w salonach stacjonarnych, jak również internetowych.

Rolety jak firanka będą się doskonale sprawdzać. Chociażby wtedy, jeżeli ktoś zdecyduje się na model dzień-noc. Taki model składa się z dwóch warstw materiału. Całkowicie transparentnego, jak również zaciemniającego. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że dzięki temu będzie można wybrać, ile światła ma przedostawać się do środka. Warto o takiej opcji pomyśleć w sypialniach. Dzięki temu będzie można zdecydować sobie lepsze warunki do snu. Rolety dzień-noc kojarzone są z kolorem czarnym i białym, ale występują one w różnych odcieniach kolorystycznych. Łatwiej będzie dopasować je do aranżacji pomieszczenia.

Rolety na oknach w polskich domach

Zamiast firan może postawić na rolety rzymskie. Tym bardziej że dzięki nim można stworzyć fantazyjne wzory na oknach. Wiele osób nadal pozostaje przy firanach i zasłonach, ponieważ dzięki nim można zadbać o schludniejszą estetykę. Nie można jednak zapomnieć o tym, że w takiej kwestii doskonale sprawdzają się rolety rzymskie. Również dostępne są one w wielu odcieniach kolorystycznych. Ułożenie ich w fantazyjne, elegancko układające się fale, nie powinno stanowić dla nikogo problemu.

Dlaczego warto zdecydować się na rolety jak firanki? Chociażby z tego względu, że to dzięki nim można zapewnić sobie przyjemne powietrze w pomieszczeniach — w szczególności, jeżeli chodzi o sam środek lata. Rolety sprawią, że pomieszczenie nie będzie się tak mocno nagrzewać. Efekt nasłonecznienia będzie zdecydowanie mniejszy. Warto jednak pamiętać o tym, że rolety należy zasunąć jeszcze przed tym, zanim temperatura w pomieszczeniu nagrzeje się do granic możliwości. W innym bowiem przypadku może się okazać, że zasunięcie rolety nie będzie w stanie już w niczym pomóc.

Estetyczne osłony okienne zamiast firanek

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne są doskonałą alternatywą dla firanek. Również z tego względu, że są one w stanie zapewnić taką samą estetykę na oknach. Można dopasować je zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak również tradycyjnych. Są one łatwe w czyszczeniu, ale także w montażu. Przy odpowiednim zaangażowaniu i instrukcji, w ciągu jednego dnia będzie można poradzić sobie z tym nie lada wyzwaniem montażu. Firany czy rolety – już każda osoba samodzielnie musi odpowiedzieć sobie na tego rodzaju pytanie. Warto jednak pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych na okna.