Czasami zwykłe rolety z tkanin okazują się niewystarczające, jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną pomieszczeń. Wtedy warto wziąć pod uwagę zakup rolet refleksyjnych, czyli rolet z folii refleksyjnej. Najczęściej stosuje się je w biurach czy halach produkcyjnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je również w prywatnym domu. Jak działają rolety z folią refleksyjną?

Jak powstają rolety refleksyjne?

Rolety refleksyjne wewnętrzne produkuje się z folii, w której zawarto cienką warstwę metaliczną. Odpowiada ona za odbijanie promieni słonecznych bez zamieniania ich na energię cieplną. Jednocześnie, folia rolety pozostaje transparentna w takim stopniu, aby przepuszczać pewną dawkę światła i zachowywać przezierność szyby okiennej. 

Rolety refleksyjne powstają w gładkich folii przeciwsłonecznych, stosowanych również w procesie zaciemniania szyb samochodowych. Podczas specjalistycznej obróbki plastycznej taka folia jest prostowana i chłodzona aż do osiągnięcia formy stabilnej, z której da się stworzyć roletę. Materiał na roletę refleksyjną może być dodatkowo plisowany, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny. 

Jakie zalety mają rolety refleksyjne?

Rolety z folią refleksyjną oferują bardzo skuteczną ochronę przed energią cieplną. Pozwalają zredukować jej ilość nawet o 80%. Tym samym obniżają również temperaturę pomieszczenia – nawet o 10 stopni Celsjusza. Z kolei w okresie zimowym pozwalają zmniejszyć utraty ciepła o około 30%. Kolejną zaletą rolet refleksyjnych jest ich transparentność. Folia nie przesłania widoku, a jednocześnie chroni wnętrze przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem. Wizualnie, pomieszczenia z takimi roletami wydają się więc większe, otwarte. Refleksyjne rolety:

  • chronią przed oślepianiem,
  • chronią przed upałem,
  • blokują promieniowanie UV,
  • ograniczają ilość światła w pomieszczeniu.

Przy swoim działaniu przyciemniającym rolety przepuszczają tyle światła, aby wnętrza pozostawały naturalnie oświetlone, co pozwala zadbać o dobre samopoczucie i ograniczyć korzystanie ze światła sztucznego. 

Rolety refleksyjne cena

Cena rolet refleksyjnych nie należy do najniższych, a ponieważ przesłony tego typu najczęściej produkowane są na zamówienie (pod wymiar) ich koszt z reguły ustalany jest indywidualnie. Wydatek związany z zakupem i montażem rolet z folią refleksyjną to jednak opłacalna inwestycja, ponieważ zdecydowanie poprawiają one klimat w pomieszczeniach prywatnych i użytkowych. Świetnie sprawdzają się w szpitalach, salach konferencyjnych czy w biurach. Eliminują szkodliwe promieniowanie słoneczne, a jednocześnie pozwalają w pełni wykorzystać światło dzienne. Dzięki nim można tworzyć „cień” dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny. Rolety refleksyjne umożliwiają wyglądanie przez okno bez zwijania materiału, wspierają wydajność klimatyzacji i chronią wszelkie powierzchnie przed płowieniem.